# 21FD37175A-F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 21FD37175A-F
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/21fd37175a-f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/21fd37175a-f#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/52/11/2152118-338-4339-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Motor Run; Power Factor Correction (PFC)
- **Capacitance:** 17.5 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 2.630" (66.80mm)
- **Lead Spacing:** 0.813" (20.64mm)
- **Mounting Type:** Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C
- **Size:** 1.875" Dia (47.63mm), Lip
- **Termination:** Quick Connect, Disconnect
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 370V