# 217-36CTRE6
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 217-36CTRE6
- **Manufacturer:** Wakefield-Vette
- **Category:** Thermal
- **Subcategory:** Heat Sinks
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/217-36ctre6
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/217-36ctre6#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Attachment Method:** SMD Pad
- **Fin Height:** 0.360" (9.14mm)
- **Length:** 0.740" (18.80mm)
- **Material:** Copper
- **Material Finish:** Tin
- **Package Cooled:** D²Pak (TO-263), SOL-20, SOT-223, TO-220
- **Power Dissipation @ Temperature Rise:** 1.0W @ 55°C
- **Shape:** Rectangular, Fins
- **Thermal Resistance @ Forced Air Flow:** 16.00°C/W @ 200 LFM
- **Thermal Resistance @ Natural:** 55.00°C/W
- **Type:** Top Mount
- **Width:** 0.600" (15.24mm)