# 2163-15-02-P2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 2163-15-02-P2
- **Manufacturer:** NorComp Inc.
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Headers, Male Pins
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/2163-15-02-p2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/2163-15-02-p2#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/61/47/73/6147734-2163R-36-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Header
- **Contact Finish:** Tin-Lead
- **Contact Finish Thickness:** 15.0Âµin (0.38Âµm)
- **Contact Length:** 0.118" (3.00mm)
- **Contact Material:** Phosphor Bronze
- **Contact Shape:** Square
- **Contact Type:** Male Pin
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Insulation Color:** Black
- **Insulation Height:** 0.059" (1.50mm)
- **Insulation Material:** Thermoplastic, Glass Filled
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Through Hole, Right Angle
- **Number of Positions:** 15
- **Number of Positions Loaded:** All
- **Number of Rows:** 1
- **Pitch:** 0.079" (2.00mm)