# 2111-1X04G00S-3.5-3.2B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 2111-1X04G00S-3.5-3.2B
- **Manufacturer:** Oupiin
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Headers, Male Pins
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/2111-1x04g00s-3-5-3-2b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/2111-1x04g00s-3-5-3-2b#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Header
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** Flash
- **Contact Length:** 0.138" (3.50mm)
- **Contact Material:** Brass
- **Contact Shape:** Square
- **Contact Type:** Male Pin
- **Current Rating (Amps):** 2A
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Insulation Color:** Black
- **Insulation Height:** 0.059" (1.50mm)
- **Insulation Material:** Polyamide (PA6T), Nylon 6T
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Positions:** 4
- **Number of Positions Loaded:** All
- **Number of Rows:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Overall Contact Length:** 0.323" (8.20mm)
- **Pitch:** 0.100" (2.54mm)
- **Shrouding:** Unshrouded
- **Style:** Board to Board
- **Termination:** Solder
- **Voltage Rating:** 125V