# 2100LL-180-H-RC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 2100LL-180-H-RC
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/2100ll-180-h-rc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/2100ll-180-h-rc#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/91/80/91/9180912-M1403-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 10.1 A
- **DC Resistance (DCR):** 7mOhm Max
- **Height:** 0.450" (11.43mm)
- **Inductance:** 18 µH
- **Material:** Sendust
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.860" Dia (21.84mm)
- **Tolerance:** ±15%