# 20P3.0-JMCS-G-TF(N)
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 20P3.0-JMCS-G-TF(N)
- **Manufacturer:** Jst Manufacturing
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/20p3-0-jmcs-g-tf-n
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/20p3-0-jmcs-g-tf-n#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/45/5-/28/455-2858DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Plug, Outer Shroud Contacts
- **Contact Finish:** Gold
- **Mated Stacking Heights:** 3mm
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Positions:** 20
- **Number of Rows:** 2
- **Pitch:** 0.020" (0.50mm)