# 20LR730SU
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 20LR730SU
- **Manufacturer:** Littelfuse Inc.
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** PTC Resettable Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/20lr730su
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/20lr730su#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/25/25/89/2525895-20LR450SU-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 7.3 A
- **Mounting Type:** User Defined
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Resistance:** 15 mΩ
- **Size:** 1.106" L x 0.559" W (28.10mm x 14.20mm)
- **Thickness (Max):** 0.039" (1.00mm)
- **Time to Trip:** 5 s
- **Type:** Polymeric
- **Voltage:** 20V