# 20KP180A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 20KP180A
- **Subcategory:** TVS - Diodes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/20kp180a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/20kp180a#rfq
- **Applications:** General Purpose
- **Current:** 69.4A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 175°C (TJ)
- **Power:** 20000W (20kW)
- **Type:** Zener
- **Unidirectional Channels:** 1
- **Voltage:** 291V