# 206PHB400K2R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 206PHB400K2R
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/206phb400k2r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/206phb400k2r#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** High Frequency, Switching
- **Capacitance:** 20 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 3.7 mΩ
- **Height:** 1.772" (45.00mm)
- **Lead Spacing:** 2.067" (52.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 100°C
- **Size:** 2.264" L x 1.181" W (57.50mm x 30.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 400V