# 206K050CS4G-FA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 206K050CS4G-FA
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/206k050cs4g-fa
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/206k050cs4g-fa#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
- **Capacitance:** 20 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Metallized
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 2.5 mΩ
- **Features:** Low ESR, Low ESL
- **Height:** 0.379" (9.62mm)
- **Lead Spacing:** 0.394" (10.00mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 1.150" L x 0.500" W (29.20mm x 12.70mm)
- **Termination:** Gull Wing
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 50V