# 205PPA122KS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 205PPA122KS
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/205ppa122ks
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/205ppa122ks#rfq
- **Capacitance:** 2 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 2.9 mΩ
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C
- **Size:** 1.398" Dia x 2.165" L (35.50mm x 55.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 1200V (1.2kV)