# 205PPA122K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 205PPA122K
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/205ppa122k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/205ppa122k#rfq
- **Capacitance:** 2 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 2.6 mΩ
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C
- **Size:** 1.535" Dia x 2.165" L (39.00mm x 55.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 1200V (1.2kV)