# 202S43W102KV4E
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 202S43W102KV4E
- **Manufacturer:** Johanson Dielectrics Inc.
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/202s43w102kv4e
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/202s43w102kv4e#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/70/9-/10/709-1053-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/70/9-/13/709-1309-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 1000 pF
- **Features:** High Voltage
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.180" L x 0.125" W (4.57mm x 3.17mm)
- **Temperature Coefficient:** X7R
- **Thickness (Max):** 0.110" (2.80mm)
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage:** 2000V (2kV)