# 202S41W272KV4E
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 202S41W272KV4E
- **Manufacturer:** Johanson Dielectrics Inc.
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/202s41w272kv4e
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/202s41w272kv4e#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/70/9-/10/709-1040-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 2700 pF
- **Features:** High Voltage
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.125" L x 0.095" W (3.18mm x 2.41mm)
- **Temperature Coefficient:** X7R
- **Thickness (Max):** 0.080" (2.03mm)
- **Tolerance:** 卤10%
- **Voltage:** 2000V (2kV)