# 2015-2X09G00D-7.4-8.1-0.8B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 2015-2X09G00D-7.4-8.1-0.8B
- **Manufacturer:** Oupiin
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Headers, Male Pins
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/2015-2x09g00d-7-4-8-1-0-8b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/2015-2x09g00d-7-4-8-1-0-8b#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Header
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** Flash
- **Contact Length:** 0.319" (8.10mm)
- **Contact Material:** Brass
- **Contact Shape:** Square
- **Contact Type:** Male Pin
- **Current Rating (Amps):** 3A
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Insulation Color:** Black
- **Insulation Height:** 0.098" (2.50mm)
- **Insulation Material:** Polyamide (PA6T), Nylon 6T
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Positions:** 18
- **Number of Positions Loaded:** All
- **Number of Rows:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Pitch:** 0.100" (2.54mm)
- **Row Spacing:** 0.059" (1.50mm)