# 2011-1X06TSD025B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 2011-1X06TSD025B
- **Manufacturer:** Oupiin
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Headers, Male Pins
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/2011-1x06tsd025b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/2011-1x06tsd025b#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Header
- **Contact Finish:** Tin
- **Contact Length:** 0.118" (3.00mm)
- **Contact Material:** Brass
- **Contact Shape:** Square
- **Contact Type:** Male Pin
- **Current Rating (Amps):** 3A
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Insulation Color:** Black
- **Insulation Height:** 0.098" (2.50mm)
- **Insulation Material:** Polybutylene Terephthalate (PBT)
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Positions:** 6
- **Number of Positions Loaded:** All
- **Number of Rows:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Overall Contact Length:** 0.457" (11.60mm)
- **Pitch:** 0.100" (2.54mm)