# 200MDP3T1B1M2RE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 200MDP3T1B1M2RE
- **Manufacturer:** E-Switch
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Toggle Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/200mdp3t1b1m2re
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/200mdp3t1b1m2re#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Length:** 9.40mm
- **Actuator Type:** Standard Round
- **Bushing Thread:** 10-48
- **Circuit:** DPDT
- **Current Rating (Amps):** 0.4VA (AC/DC)
- **Features:** Epoxy Sealed Terminals
- **Illumination:** Non-Illuminated
- **Mounting Type:** Panel Mount
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 85°C
- **Panel Cutout Dimensions:** Circular - 4.95mm Dia
- **Switch Function:** On-Off-On
- **Termination Style:** PC Pin
- **Voltage Rating:** 20 V