# 20-S300N-C
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 20-S300N-C
- **Manufacturer:** Qualtek
- **Category:** Cables, Wires - Management
- **Subcategory:** Cable Ties and Zip Ties
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/20-s300n-c
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/20-s300n-c#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Bundle Diameter:** 3.47" (88.14mm)
- **Color:** Natural
- **Length:** 11.75"
- **Material:** Polyamide (PA66), Nylon 6/6
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **Tensile Strength:** 50 lbs (22.68 kg)
- **Width:** 0.300" (7.62mm)