Part Number: 1SR159-200TE25 Manufacturer: ROHM Semiconductor Category: Discrete Semiconductor Products Subcategory: Diodes - Rectifiers - Single Product URL: https://distyparts.com/product/1sr159-200te25 RFQ URL: https://distyparts.com/product/1sr159-200te25#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/81/54/96/8154963-1SR159-200TE25-ND.pdf Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/RS/A3/0L/RSA30LDDTE25DKR-ND.jpg Summary: 1SR159-200TE25 is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by ROHM Semiconductor and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: 1SR159-200TE25 is a diodes - rectifiers - single from ROHM Semiconductor. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current: 1A Mounting Type: Surface Mount Operating Temperature: 150°C (Max) Reverse Recovery Time (trr): 50 ns Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Supplier Device Package: PMDS Technology: Standard Voltage: 980 mV @ 1 A Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/rohm-semiconductor Category Page: https://distyparts.com/category/discrete-semiconductor-products/diodes-rectifiers-single Canonical URL: https://distyparts.com/product/1sr159-200te25