# 1SNK806010R0000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1SNK806010R0000
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Terminal Blocks
- **Subcategory:** Specialized
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1snk806010r0000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1snk806010r0000#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 30 A
- **Housing Color:** Gray
- **Mounting Type:** DIN Rail
- **Number of Levels:** 1
- **Number of Positions:** 4
- **Terminal:** 6.0mm
- **Termination Style:** Plug Receptacles, Push In, Spring
- **Type:** Plug Connection
- **Voltage:** 600 V