# 1SNK706010R0000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1SNK706010R0000
- **Manufacturer:** ABB Power Electronics
- **Category:** Terminal Blocks
- **Subcategory:** Din Rail, Channel
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1snk706010r0000-2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1snk706010r0000-2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Gray
- **Current:** 30 A
- **Number of Levels:** 1
- **Number of Positions:** 2
- **Terminal:** 6.0mm
- **Termination Style:** Push In, Spring
- **Type:** Feed Through
- **Voltage:** 600V