# 1N5953BRLG
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1N5953BRLG
- **Manufacturer:** On Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Zener - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1n5953brlg
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1n5953brlg#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/1N/40/04/1N4004RLGOSCT-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1 µA @ 114 V
- **Impedance (Max) (Zzt):** 600 Ω
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 200°C
- **Power:** 3 W
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage:** 1.5 V @ 200 mA