# 1N5932BT/R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1N5932BT/R
- **Manufacturer:** EIC SEMICONDUCTOR INC.
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Zener - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1n5932bt-r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1n5932bt-r#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1 µA @ 15.2 V
- **Impedance (Max) (Zzt):** 14 Ω
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 175°C (TJ)
- **Power:** 1.5 W
- **Supplier Device Package:** DO-41
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage:** 20 V