# 1N5521B/TR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1N5521B/TR
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Zener - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1n5521b-tr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1n5521b-tr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 3 µA @ 1.5 V
- **Impedance (Max) (Zzt):** 18 Ω
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 175°C
- **Power:** 500 mW
- **Supplier Device Package:** DO-35 (DO-204AH)
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage:** 1.1 V @ 200 mA