# 1N5392BULK
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1N5392BULK
- **Manufacturer:** EIC SEMICONDUCTOR INC.
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1n5392bulk
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1n5392bulk#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Vr, F:** 15pF @ 4V, 1MHz
- **Current:** 1.5A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 175°C
- **Speed:** Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** DO-41
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 1.1 V @ 1.5 A