# 1N5344BG
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1N5344BG
- **Manufacturer:** On Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Zener - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1n5344bg
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1n5344bg#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/P6/KE/33/P6KE33ARLOSCT-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 10 µA @ 6.2 V
- **Impedance (Max) (Zzt):** 1.5 Ω
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 200°C
- **Power:** 5 W
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage:** 1.2 V @ 1 A