# 1N4753A-T50A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1N4753A-T50A
- **Manufacturer:** On Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Zener - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1n4753a-t50a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1n4753a-t50a#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/1N/40/04/1N4004RLGOSCT-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 5 µA @ 27.4 V
- **Impedance (Max) (Zzt):** 50 Ω
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 200°C
- **Power:** 1 W
- **Supplier Device Package:** DO-204AL (DO-41)
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage:** 36 V