# 1N4733CP/TR12
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1N4733CP/TR12
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Zener - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1n4733cp-tr12
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1n4733cp-tr12#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 10 µA @ 1 V
- **Impedance (Max) (Zzt):** 7 Ω
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 150°C
- **Power:** 1 W
- **Supplier Device Package:** DO-204AL (DO-41)
- **Tolerance:** ±2%
- **Voltage:** 1.2 V @ 200 mA