# 1N4151TR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1N4151TR
- **Manufacturer:** On Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1n4151tr-2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1n4151tr-2#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/1N/41/48/1N4148FSCT-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Vr, F:** 2pF @ 0V, 1MHz
- **Current:** 150mA
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** 175°C (Max)
- **Reverse Recovery Time (trr):** 4 ns
- **Speed:** Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
- **Supplier Device Package:** DO-35
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 1 V @ 50 mA