# 1N2970RB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1N2970RB
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Zener - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1n2970rb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1n2970rb#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 150 µA @ 5.2 V
- **Impedance (Max) (Zzt):** 1.2 Ω
- **Mounting Type:** Chassis, Stud Mount
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 175°C
- **Power:** 10 W
- **Supplier Device Package:** DO-213AA
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage:** 1.5 V @ 2 A