# 1N1200BR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1N1200BR
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1n1200br
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1n1200br#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 12A
- **Mounting Type:** Stud Mount
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 200°C
- **Speed:** Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** DO-4 (DO-203AA)
- **Technology:** Standard, Reverse Polarity
- **Voltage:** 1.2 V @ 30 A