# 1K5SMPC33APH
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1K5SMPC33APH
- **Manufacturer:** Taiwan Semiconductor
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Diodes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1k5smpc33aph
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1k5smpc33aph#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive
- **Current:** 32.8A
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 175°C (TJ)
- **Power:** 1500W (1.5kW)
- **Power Line Protection:** No
- **Supplier Device Package:** SMPC4.6U
- **Type:** Zener
- **Unidirectional Channels:** 1
- **Voltage:** 45.7V