# 1C25X7R104K100B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1C25X7R104K100B
- **Manufacturer:** VISHAY/BC
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1c25x7r104k100b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1c25x7r104k100b#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.1 碌F
- **Height:** 0.250" (6.35mm)
- **Lead Spacing:** 0.250" (6.35mm)
- **Lead Style:** Formed Leads
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
- **Temperature Coefficient:** X7R
- **Tolerance:** 卤10%
- **Voltage:** 100V