# 1C20Z5U224M050R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1C20Z5U224M050R
- **Manufacturer:** VISHAY/BC
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1c20z5u224m050r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1c20z5u224m050r#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.22 碌F
- **Height:** 0.250" (6.35mm)
- **Lead Spacing:** 0.200" (5.08mm)
- **Lead Style:** Straight
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** 10°C ~ 85°C
- **Size:** 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
- **Temperature Coefficient:** Z5U
- **Tolerance:** 卤20%
- **Voltage:** 50V