# 1944R-15F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1944R-15F
- **Manufacturer:** API Delevan Inc.
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1944r-15f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1944r-15f#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 850 mA
- **DC Resistance (DCR):** 380mOhm Max
- **Frequency:** 160MHz
- **Inductance:** 1.5 ÂµH
- **Material:** Phenolic
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 45 @ 15MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.193" Dia x 0.447" L (4.90mm x 11.35mm)
- **Tolerance:** Â±1%