# 19.529M32
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 19.529M32
- **Manufacturer:** Jacob GmbH
- **Category:** Cables, Wires - Management
- **Subcategory:** Cable and Cord Grips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/19-529m32
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/19-529m32#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Silver
- **Includes:** Sealing Ring
- **Ingress Protection:** IP55 - Dust Protected, Water Resistant
- **Material:** Brass, Nickel Plated
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 100°C
- **Outside Cable Diameter (Max):** 1.043" (26.50mm)
- **Outside Cable Diameter (Min):** 0.748" (19.00mm)
- **Thread Length:** 0.315" (8.00mm)