# 19-213/T3D-AQ1R2HY/3T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 19-213/T3D-AQ1R2HY/3T
- **Manufacturer:** Everlight Electronics
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** LED Indication - Discrete
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/19-213-t3d-aq1r2hy-3t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/19-213-t3d-aq1r2hy-3t#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** White
- **Current:** 5mA
- **Height (Max):** 0.70mm
- **Lens Color:** Yellow
- **Lens Size:** 1.20mm x 0.80mm
- **Lens Style:** Rectangle with Flat Top
- **Lens Transparency:** Diffused
- **Millicandela Rating:** 126mcd
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Size:** 1.60mm L x 0.80mm W
- **Supplier Device Package:** 0603
- **Viewing Angle:** 130°
- **Voltage:** 2.925V