# 19-21/BHC-ZL1M2TY/3T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 19-21/BHC-ZL1M2TY/3T
- **Manufacturer:** Everlight Electronics
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** LED Indication - Discrete
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/19-21-bhc-zl1m2ty-3t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/19-21-bhc-zl1m2ty-3t#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Blue
- **Current:** 5mA
- **Height (Max):** 1.00mm
- **Lens Color:** Colorless
- **Lens Size:** 1.20mm x 0.80mm
- **Lens Style:** Rectangle with Flat Top
- **Lens Transparency:** Clear
- **Millicandela Rating:** 20mcd
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Size:** 1.60mm L x 0.80mm W
- **Supplier Device Package:** 0603
- **Viewing Angle:** 100°
- **Voltage:** 2.8V