# 18STRVIOUL1426500
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 18STRVIOUL1426500
- **Manufacturer:** Remington Industries
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/18strvioul1426500
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/18strvioul1426500#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Hook-Up
- **Conductor Material:** Copper, Tinned
- **Conductor Strand:** 16/30
- **Features:** Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.092" (2.34mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Poly-Vinyl Chloride (PVC)
- **Jacket Color:** Violet
- **Length:** 500.0' (152.4m)
- **Voltage:** 60V
- **Wire Gauge:** 18 AWG