# 18STRREDGXL100
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 18STRREDGXL100
- **Manufacturer:** Remington Industries
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/18strredgxl100
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/18strredgxl100#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Hook-Up, Automotive
- **Conductor Material:** Copper, Bare
- **Conductor Strand:** 19/30.5
- **Features:** Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.091" (2.31mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Polyethylene (XLPE)
- **Jacket (Insulation) Thickness:** 0.019" (0.48mm)
- **Jacket Color:** Red
- **Length:** 100.0' (30.5m)
- **Operating Temperature:** 125°C
- **Voltage:** 60V
- **Wire Gauge:** 18 AWG