# 187X4X4C5
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 187X4X4C5
- **Manufacturer:** MAG-MATEｮ
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Magnets - Multi Purpose
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/187x4x4c5
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/187x4x4c5#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Magnetization:** Axial
- **Material:** Strontium Ferrite (SrFe)
- **Operating Temperature:** 249°C
- **Shape:** Rectangular
- **Size:** 4.000" L x 4.000" W x 0.187" H (101.60mm x 101.60mm x 4.75mm)