# 185154K100RFB-F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 185154K100RFB-F
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/185154k100rfb-f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/185154k100rfb-f#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.15 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Metallized
- **Height:** 0.374" (9.50mm)
- **Lead Spacing:** 0.197" (5.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 100V