# 1812Y2500822JCT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1812Y2500822JCT
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1812y2500822jct
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1812y2500822jct#rfq
## Technical Specifications
- **Applications:** Boardflex Sensitive
- **Capacitance:** 8200 pF
- **Features:** Soft Termination
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Thickness (Max):** 0.098" (2.50mm)
- **Tolerance:** 卤5%
- **Voltage:** 250V