# 1812Y1K50122MXT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1812Y1K50122MXT
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1812y1k50122mxt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1812y1k50122mxt#rfq
## Technical Specifications
- **Applications:** Boardflex Sensitive
- **Capacitance:** 1200 pF
- **Features:** Soft Termination
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
- **Temperature Coefficient:** X7R
- **Thickness (Max):** 0.098" (2.50mm)
- **Tolerance:** 卤20%
- **Voltage:** 1500V (1.5kV)