Part Number: 1812R-222F Manufacturer: API Delevan Inc. Category: Inductors, Coils, Chokes Subcategory: Fixed Inductors Product URL: https://distyparts.com/product/1812r-222f RFQ URL: https://distyparts.com/product/1812r-222f#rfq Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/DN/42/11/DN42114JDKR-ND.jpg Summary: 1812R-222F is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by API Delevan Inc. and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: 1812R-222F is a fixed inductors from API Delevan Inc.. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current Rating (Amps): 535 mA DC Resistance (DCR): 700mOhm Max Frequency: 55MHz Height: 0.190" (4.83mm) Inductance: 2.2 µH Material: Ferrite Mounting Type: Surface Mount Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Q @ Freq: 50 @ 7.9MHz Shielding: Unshielded Size: 0.126" L x 0.126" W (3.20mm x 3.20mm) Tolerance: ±1% Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: No Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/api-delevan-inc Category Page: https://distyparts.com/category/inductors-coils-chokes/fixed-inductors Canonical URL: https://distyparts.com/product/1812r-222f