Part Number: 1812R-182F Manufacturer: API Delevan Inc. Category: Inductors, Coils, Chokes Subcategory: Fixed Inductors Product URL: https://distyparts.com/product/1812r-182f RFQ URL: https://distyparts.com/product/1812r-182f#rfq Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/DN/42/11/DN42114JDKR-ND.jpg Summary: 1812R-182F is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by API Delevan Inc. and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: 1812R-182F is a fixed inductors from API Delevan Inc.. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current Rating (Amps): 556 mA DC Resistance (DCR): 650mOhm Max Frequency: 60MHz Height: 0.190" (4.83mm) Inductance: 1.8 µH Material: Ferrite Mounting Type: Surface Mount Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Q @ Freq: 50 @ 7.9MHz Shielding: Unshielded Size: 0.126" L x 0.126" W (3.20mm x 3.20mm) Tolerance: ±1% Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: No Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/api-delevan-inc Category Page: https://distyparts.com/category/inductors-coils-chokes/fixed-inductors Canonical URL: https://distyparts.com/product/1812r-182f