# 1812L075/24DR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1812L075/24DR
- **Manufacturer:** Littelfuse Inc.
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** PTC Resettable Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1812l075-24dr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1812l075-24dr#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/F3/48/3D/F3483DKR-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/F3/48/3D/F3483DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 750 mA
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Resistance:** 290 mΩ
- **Size:** 0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
- **Thickness (Max):** 0.061" (1.55mm)
- **Time to Trip:** 200 ms
- **Type:** Polymeric
- **Voltage:** 24V