# 1812J0500101FCT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1812J0500101FCT
- **Manufacturer:** Knowles / Syfer
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1812j0500101fct
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1812j0500101fct#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/16/08/-1/1608-1124-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 100 pF
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0 (1B)
- **Thickness (Max):** 0.098" (2.50mm)
- **Tolerance:** 卤1%
- **Voltage:** 50V