# 1812-822J
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1812-822J
- **Manufacturer:** API Delevan Inc.
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1812-822j
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1812-822j#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/DN/42/11/DN42114JDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 375 mA
- **DC Resistance (DCR):** 1.4Ohm Max
- **Frequency:** 25MHz
- **Height:** 0.134" (3.40mm)
- **Inductance:** 8.2 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 50 @ 7.9MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
- **Supplier Device Package:** 1812
- **Tolerance:** ±5%