Part Number: 1812-821H Manufacturer: API Delevan Inc. Category: Inductors, Coils, Chokes Subcategory: Fixed Inductors Product URL: https://distyparts.com/product/1812-821h RFQ URL: https://distyparts.com/product/1812-821h#rfq Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/DN/42/11/DN42114JDKR-ND.jpg Summary: 1812-821H is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by API Delevan Inc. and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: 1812-821H is a fixed inductors from API Delevan Inc.. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current Rating (Amps): 354 mA DC Resistance (DCR): 1.6Ohm Max Frequency: 140MHz Height: 0.190" (4.83mm) Inductance: 820 nH Material: Iron Mounting Type: Surface Mount Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Q @ Freq: 30 @ 25MHz Shielding: Unshielded Size: 0.126" L x 0.126" W (3.20mm x 3.20mm) Tolerance: ±3% Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: No Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/api-delevan-inc Category Page: https://distyparts.com/category/inductors-coils-chokes/fixed-inductors Canonical URL: https://distyparts.com/product/1812-821h